آموزش گام به گام تصویری نصب جوملا در Cpanel

برای مشاهده ی آموزش گام به گام تصویری نصب جوملا روی هاست سی پنل(Cpanel)،ایجاد پایگاه داده یا DataBase برای وردپرس با تیگو وب همراه باشید.

آموزش نصب جوملا سی پنل

جوملا چیست؟

جوملا (به انگلیسی: Joomla) نام یک چهارچوب مدیریت محتوای آزاد و باز متنی (به انگلیسی: Open Source)است که مخصوص انتشار محتوای وب است. جوملا در یک چارچوب نرم‌افزاری تحت وب مدل-نما-کنترل‌گر ساخته شده که می‌تواند به‌طور مستقل از سیستم مدیریت محتوا استفاده شود.

جوملا به زبان پی‌اچ‌پی نوشته شده‌است و از پایگاه دادهٔ مای‌اس‌کیوال استفاده می‌کند.

نصب جوملا در Cpanel :

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • دانلود آخرین نسخه جوملا
  • آپلود یا بارگذاری آخرین نسخه جوملا روی Cpanel
  • ایجاد پایگاه داده(DataBase)
  • تنظیم و پیکربندی وردپرس با پایگاه داده

آپلود یا بارگذاری آخرین نسخه جوملا روی Cpanel:

وارد Cpanel شوید و مانند تصویر روی File Manager کلیک کنید.

ورود به فایل منیجر(نصب جوملا)

بعد از ورود به فایل منیجر مانند تصویر از روی نمودار درختی پوشه ی Public_html را انتخاب کنید تا وارد دایرکتوری اصلی شوید سپس روی Upload در بالای صفحه کلیک کنید.

آپلود فایل در Cpanel

برای نصب وردپرس باید آخرین نسخه ی جوملا را که پیش تر دانلود نموده اید را باید انتخاب و آپلود کنید.

از طریق گزینه Select File فایل مورد نظر را در کامپیوتر خود انتخاب نموده تا فایل بر روی هاست آپلود شود.

آموزش نصب جوملا

بعد از آپلود، باید فایل را (Extarct) از حالت فشرده خارج کنید. به فایل منیجر برگردید و فایل آپلود شده را بیابید و سپس روی فایل کلیک راست کنید و گزینه ی Extarct را مانند تصویر انتخاب نمایید.

آموزش نصب jomla

اگر عملیات به درستی انجام شده باشد در بخش Extraction Results نمایش داده می شود. سپس بر روی گزینه Close که در تصویر مشخص شده کلیک نمایید تا صفحه مورد نظر بسته شود.

آموزش رایگان نصب جوملا

خوب! کار ما با فایل منیجر تموم شد:) حالا فایل منیجر رو ببندید تا بریم سراغ مرحله بعدی!

ساخت پایگاه داده یا DataBase :

جوملا برای راه اندازی نیازمند یک دیتابیس می باشد، پس برای نصب وردپرس روی Cpanel شما نیازمند یک پایگاه داده می باشید، برای ساخت پایگاه داده وارد محیط اصلی Cpanel شوید و مطابق تصویر روی گزینه ی MySQL® Database Wizard کلیک کنید.

انتخاب MySQL® Database Wizard در نصب جوملا سی پنل

سپس مطابق تصویر زیر یک نام دلخواه برای دیتابیس خود انتخاب کنید (حداکثر 54 کاراکتر) و روی Next Step کلیک کنید.

ساخت دیتابیس در cpanel

در صفحه ی جدید باز شده باید مطابق شکل زیر یک نام کاربری و رمز عبور قوی برای دیتابیس خود بسازید، همچنین میتوانید از Password Generator برای ایجاد یک رمز عبور قوی کمک بگیرید. توجه کنید که رمز عبور نسبت به حروف بزرگ و کوچک حساس می باشد.

ساخت یوزر دیتابیس در نصب Jomla

توجه: اطلاعات وارد شده را حتما یادداشت کنید، در مرحله ی بعدی نصب جوملا به آن ها نیاز خواهید داشت.

در صفحه بعد مطابق تصویر روی ALL PRIVILEGES و سپس Next Step کلیک کنید تا مراحل ساخت دیتابیس به پایان برسد.

 تیک دیتابیس Cpanel

خوب دیگه تقریبا تا الان 80 درصد کار انجام شده، حالا باید جوملا را پیکربندی کنیم.

تنظیم، پیکربندی و نصب جوملا :

اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شویم. برای این کار تنها کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت خود را در مرورگر وارد نمایید تا  وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این مرحله اگر از از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. اما اگر مراحل و صفحه انگلیسی بود از طریق گزینه انتخاب زبان این گزینه را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

آموزش تصویری نصب جوملا

توضیح فیلدها:

نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هستن را می نویسید مثلا: “تیگو وب”.

ایمیل مدیر ارشد: ایمیلی که در این بخش وارد می کنید ایمیل اصلی سایت شما خواهد بود و گزارشات و همه فعالیت ها اگر قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این ایمیل اعلام می شود.

نام کاربری مدیر ارشد: نام کاربری برای مدیر اصلی وبسایت کسی که دارای تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه کاربری بسیار مهم هست و سعی کنید برای این گزینه از حروف پیچیده استفاده نمایید و به هیچ عنوان از کلمه های ساده مثل “admin” یا “test” یا “demo” استفاده نکنید. سعی کنید کلمات بی معنی با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز عبور مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ارشد که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی کنید رمز پیچیده انتخاب کنید که شامل حروف بزرگ و کوچک همینطور اعداد و کاراکترها باشد، همینطور می توانید از فاصله نیز استفاده نمایید. پسورد شما خوب است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

تکرار رمز عبور مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش هم تکرار کنید.

توضیحات متا: این گزینه اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیحات و فعالیت های سایتتان بسیار کوتاه بنویسید. پس از تکمیل این موارد بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

تنظیم پایگاه داده جوملا:

این مرحله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در مرحله ۴ ساخته اید نیاز است.

اطلاعات دیتابس نصب جوملا دایرکت ادمین

توضیح فیلدها:

نوع پایگاه داده: این گزینه نیازی به تغییر ندارد و بر روی mySQLi باید بماند، به جز در شرایط خاص که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این گزینه در ۹۹٪ مواقع باید با واژه: localhost تکمیل شود و اگر مورد دیگری باشد باید توسط مدیرهاست در اختیار شما قرار گیرد.

نام کاربری: این گزینه در اطلاعات دیتابیسی که ساخته اید با عنوان یوزر نیم یا نام کاربری دیتابیس بود و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این گزینه tigo است.

رمز عبور: این گزینه در اطلاعات دیتابیسی که ساخته اید با نام پسورد یا رمز عبور بود و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم.

نام پایگاه داده: این گزینه در اطلاعات دیتابیسی که ساخته‌اید با عنوان نام دیتابیس بود و کافیست آن را در این بخش وارد کنیم که در نمونه ما این گزینه karaj_tigoweb است.

پیشوند جداول: این گزینه پسوند جداول دیتابیس است که به صورت اتفاقی و رندوم توسط جوملا برای سایت شما در نظر گرفته می شود و نیازی به تغییر آن نیست به جز در شرایط خاص که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

فرایند پایگاه داده قدیم: این گزینه نیز نیازی به تغییر ندارد زیر پایگاه داده شما از قبل اطلاعاتی روی آن وجود ندارد.

پس از تکمیل بر روی ادامه کلیک کنید.

۷- در مرحله بعد از شما سوال می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی سایت شما نصب شود. گزینه های این صفحه در بسته های نصبی جوملا متفاوت است.

نصب جوملا روی Xampp

تنظیم قالب:

در اینجا این گزینه به صورت پیش فرض بر روی “نصب قالب فارسی دانلود شده” قرار دارد و نیازی به تغییر وجود ندارد. در صورتی که آن را به هیچکدام تغییر دهید قالب دانلود شده نصب نخواهد شد و جوملای خام بدون قالب و اطلاعات نمونه برای شما نصب می شود.

در اینجا می توانید بدون تغییر بر روی نصب کلیک نموده و به مرحله بعدی بروید.

اگر در حال نصب بسته جوملا دانلود شده از سایت اصلی جوملا هستید در این مرحله با تصویر زیر روبرو خواهید شد.

نصب اطلاعات نمونه جوملا در سی پنل

در این بخش امکانات متنوعی در زمینه با اطلاعات نمونه به شما می دهد که می توانید با سلیقه و نیاز خود گزینه مناسب را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه نصب کلیک نمایید.

در مرحله پایانی نصب به پایان رسیده است در این بخش شما چند گزینه پیش روی خود دارید که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

مرحله پایانی نصب جوملا در سی پنل

نصب زبان های اضافی:

در بعضی نسخه های نصبی در این مرحله دکمه‌ای با نام “مرحله اضافی: نصب زبان ها” وجود دارد دارند. با استفاده از این دکمه شما می توانید زبان‌های دیگری به جوملای خود اضافه کنید که البته اجباری به استفاده از آن وجود ندارد و لازم است بدانید که اگر اکنون از این گزینه استفاده نکنید بعدها هم شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت جوملا هر تعداد زبان اضافه که می خواهید به جوملای خود اضافه نمایید. اگر نمی خواهید از “دکمه مرحله اضافی: نصب زبان ها” استفاده کنید یا این دکمه در صفحه شما وجود ندارد لطفا مرحله بعدی را نادیده بگیرید.

افزودن زبان اضافه به جوملا: برای این کار بر روی دکمه “مرحله اضافی: نصب زبان ها” کلیک کنید.

نصب زبان در جوملا

زبان های مورد نظر خود را در لیست انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

انتخاب زبان پیش فرض در جوملا

فعال کردن ویژگی چند زبانه: با فعال کردن این گزینه سایت شما قابلیت چند زبانه شدن پیدا می کند.

در گزینه زبان پیش فرض مدیریت و سایت نیز می توانید مشخص کنید زبان سایت و مدیریت جوملای شما به صورت پیش فرض کدام یک از زبان های موجود باشد.

البته همانطور که گفته شد بعد از پایان نصب و ورود به مدیریت جوملا نیز قادر به استفاده از این امکانات خواهید بود.

در انتها بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

حذف پوشه نصب جوملا:

با زدن این دکمه پوشه نصب جوملا حذف می شود و شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت و مدیریت جوملای خود شوید.

اگر این دکمه کلیک نشود و پوشه Installation حذف نشود شما امکان مشاهده سایت و مدیریت را نخواهید داشت و مجددا این صفحه به شما نمایش داده می شود.

دکمه سایت شما را به مسیر اصلی یا همه آدرس سایتتان منتقل می کند.

دکمه مدیریت نیز شما را به صفحه مدیریت جوملایتان منتقل می کند. البته اگر این صفحه بسته شد نگران نباشید با اضافه کردن کلمه administrator به آدرس سایتتان می توانید به راحتی وارد مدیریت جوملا شوید.

مثلا: www.domain.com/administrator

نام کاربری و رمز عبور مدیریت جوملای شما نیز همان است که در مرحله ۵ برای سایتتان در نظر گرفته اید.

مرحله آخر نصب جوملا در سی پنل

در صورتی که هر گونه سوال و مشکلی در زمینه با این آموزش داشتید می توانید در طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

جعبه دانلود
لطفا حتما ذکر شود.
در صورت نیاز از رمز بالا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.